SOSYAL GAZETENeslihan

BAŞARILI KİŞİLERİN ORTAK ALIŞKANLIĞI

Gün içerisinde yaşamlarımızın stresinden kurtulmak için kendimize bir hobi seçer ve seçtiğimiz hobiler ile ilgilenirleriz. Hobilerimiz arasında ise en verimli ve en çok fayda sağlayacak olan hobinin kitap okumak olduğunu biliyor muydunuz? Okumak bir birey için en kolay ve etkili öğrenme yoludur. Sahip olunan bilgilerin %60 ’ı okuyarak edinen bilgilerdir. Yapılan istatistikler de gösteriyor ki kitap okuyan, kitap alışkanlığı edinen toplumların diğer toplumlara göre gelişmişlik ve kültür seviyeleri oldukça yüksektir. Kitap okuyan kişilerin okumayan kişilere nazaran olaylara bakış açıları ve olaylara ettikleri müdahaleleri her zaman daha iyi durumdadır. Kitap okumak insanın ruhuna gelen en iyi ilaçtır…Kitapları bakış açımızı geliştiren, başka bir pencereden bakmamıza yardımcı olacak bir dost olarak kabul ederseniz ne kadar faydalı olduğunu da göreceksinizdir. Peki ya kitap okumanın bilimsel yönden kanıtlanmış faydalarını biliyor muydunuz? Bunlardan birkaçından bahsedelim.
İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre stresi azaltan en etkili yollardan biri de her gün düzenli olarak kitap okumak. Yürümek, müzik dinlemek, keyifle bir çay ya da kahve içmekten daha etkili!
The Creativity Research Journal’da yayınlanan bir çalışma ise düzenli olarak kitap okuyan kişilerin daha açık fikirli olduğunu, dolayısıyla daha çok insanla arkadaşlık kurabildiklerini ortaya koyuyor. 
Ayrı bir parantezi hak edecek başlık ise; Başarılı kişilerin en önemli alışkanlığının kitap okumak olması.Ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar, gün içerisinde kendilerine zaman ayırıyor ve kitap okumadan günü kapamıyorlar.Bu durum da  başarılı olan üst düzey yöneticilerin ortak özelliklerinden biri olarak yer ediniyor. Ve son noktayı Jules Chore’ın sözü ile bitirmek istiyorum.
Kitapları seviyor musunuz? öyleyse hayatınız boyunca mutlu olacaksınız demektir."

Üye olmak gerekmez

2-Yorum

Yunuscan

Bu yazının alnı olsa da öpsem gerçekten. Çok güzel bir yazı ellerinize sağlık.

Faruk

Çok güzel bir yazı olmuş

Yorum Yap